UCHWAŁA Nr XLI/258/2022 RADY GMINY MARCISZÓW z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie określenia górnych stawek opłat za usługi odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłaty za gospo
UCHWAŁA Nr XLI/258/2022
RADY GMINY MARCISZÓW
z dnia 24 czerwca 2022 r.
w sprawie określenia górnych stawek opłat za usługi odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca
1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1372 ze zm.) w związku z art. 6 ust. 2
i 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
(Dz. U. z 2021 r. poz. 888 ) Rada Gminy Marciszów uchwala, co następuje:
§ 1. 1. Określa się górną stawkę opłaty ponoszonej przez właścicieli nieruchomości, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami na rzecz gminy, za usługi odbierania odpadów komunalnych w wysokości:
280,00 zł za 1 m3 – jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny;
560,00 zł za 1 m3 – jeżeli odpady nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny;
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Marciszów.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Niniejsza uchwała stanowi wypełnienie dyspozycji art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 888 ze zm.), w którym mowa o tym, że rada gminy określa, w drodze uchwały, górne stawki opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi odbioru odpadów komunalnych. Art. 6 ust. 1 ww. ustawy, mówi, iż właściciele nieruchomości, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy (tzn. nie są objęci gminnym systemem zbierania odpadów komunalnych), wykonując obowiązek pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych są obowiązani do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez uprawnione podmioty. Natomiast z art. 6 ust. 4 ustawy wynika, że uchwała rady gminy, o której mowa, powinna określać również górne stawki opłat w sytuacji, gdy odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny.
Z kolei art. 6 ust. 6 ww. ustawy, mówi, iż gmina jest obowiązana zorganizować odbieranie odpadów komunalnych w przypadku właścicieli nieruchomości, którzy nie zawarli umów, o których mowa w ust. 1. W stosunku do takich osób, które nie posiadają umów i nie przekazują odpadów do zagospodarowania wójt, burmistrz, prezydent miasta wydaje z urzędu decyzję, w której ustala obowiązek uiszczania opłat za odbieranie odpadów komunalnych, wysokość opłat wyliczonych z zastosowaniem górnych stawek, o których mowa, terminy uiszczania opłat oraz sposób i terminy udostępniania pojemników, w celu ich opróżnienia, lub worków w celu ich odebrania.
Stawki opłat za odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych nieobjętych systemem nie mogą być wyższe niż uchwalone górne stawki opłat na podstawie cytowanego wyżej art. 6 ust. 2 ustawy. Zatem stawki opłat określone w umowie na odbiór odpadów zawartej przez firmę z właścicielem nieruchomości niezamieszkałej nieobjętej systemem odbierania odpadów przez gminę są uzależnione od uchwały podjętej przez radę gminy.
Rada gminy ustalając górne stawki opłat za odbiór odpadów komunalnych powinna brać pod uwagę w szczególności takie okoliczności, jak koszty usuwania odpadów, zapewnienie odpowiedniej rentowności zainteresowanych przedsiębiorców usuwających odpady, zabezpieczenie mieszkańców przed nadmiernymi i nieuzasadnionymi kosztami. Zatem górne stawki opłat za odbiór odpadów komunalnych muszą obejmować wszystkie czynniki cenotwórcze związane z np. opłatą środowiskową, odbiorem, transportem, segregacją i składowaniem odpadów na składowisku – tak wynika z wyroku WSA we Wrocławiu z 2.06.2011 r., II SA/Wr 108/11. Z wyroku WSA w Warszawie z 22.11.2018 r., VIII SA/Wa 558/18 wynika zaś, że górna stawka opłaty, o której mowa w art. 6 ust. 2 ustawy, to w istocie maksymalna kwota, jaką wyznaczyć może w charakterze ceny podmiot wykonujący usługę, a tym samym maksymalna kwota jaką uiścić musi, w razie jej ustalenia w takiej wysokości, jako cenę nabywca usługi. Tak rozumiana opłata (cena) musi zatem uwzględniać podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towarów (usług) podlega obciążeniu takimi podatkami. Ustalając górne stawki opłat za wywóz odpadów komunalnych władze gminy muszą respektować zarówno uzasadnione interesy przedsiębiorcy wykonującego usługi odbioru odpadów komunalnych, jak i interesy właścicieli i użytkowników nieruchomości, którzy są obowiązani uiszczać należność za wywóz tych odpadów (por. wyrok NSA z 10.02.2009 r., II OSK 1645/08 ). Uchwalone stawki stanowią jednocześnie górną cenę, jaką mogą stosować przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na świadczenie ww. usług.
Proponowane stawki zostały przygotowane po zapoznaniu się z ofertami dwóch przedsiębiorstw, które mogą świadczyć usługi odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych od nieruchomości niezamieszkałych na terenie gminy.
W związku z powyższym, podjęcie przedmiotowej uchwały uznaje się za zasadne.