DECYZJA NR 1/2024/DŚ (sprawa RGKŚ.6220.4.2024)
Marciszów, dnia 13 czerwca 2024 r.
RGKŚ.6220.4.2024
DECYZJA NR 1/2024/DŚ
Na podstawie art. 105. § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960, r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 572), w odniesieniu do wniosku Pana Marka Cegłowskiego, zam. ul. Solskiego 33, 60-184 Poznań w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia dla zamierzenia inwestycyjnego obejmującego „Budowę zespołu instalacji fotowoltaicznej o powierzchni wyznaczonej po obrysie zewnętrznych skrajnych modułów paneli do 0,49 ha oraz o mocy ok. 999,9 kWp składającego się z modułów PV umieszczonych na stołach, inwerterów, stacji trafo, ogrodzenia, skąd kablem ma zostać odprowadzona energia do GPZ, a także magazyn energii o powierzchni do 0,4 ha - przewidzianego do realizacji w Ciechanowicach, gm. Marciszów na części działki o numerze ewidencyjnym 606/1, obręb: 0001 Ciechanowice, gmina Marciszów, powiat Kamiennogórski, województwo dolnośląskie”,
u m a r z a m
jako bezprzedmiotowe postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia.
UZASADNIENIE
W dniu 03.04.2024 r. Pan Marek Cegłowski wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia obejmującego budowę zespołu instalacji fotowoltaicznej o powierzchni wyznaczonej po obrysie zewnętrznych skrajnych modułów paneli do 0,49 ha oraz o mocy ok. 999,9 kWp składającego się z modułów PV umieszczonych na stołach, inwerterów, stacji trafo, ogrodzenia, skąd kablem ma zostać odprowadzona energia do GPZ,
a także magazyn energii o powierzchni do 0,4 ha - przewidzianego do realizacji w Ciechanowicach, gm. Marciszów na części działki o numerze ewidencyjnym 606/1, obręb: 0001 Ciechanowice, gmina Marciszów, powiat Kamiennogórski, województwo dolnośląskie.
Zgodnie z art. 71 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2023 r. poz. 1094 ze zm.) uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagane dla planowanych przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko oraz przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, które zostały określone w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r., poz. 1839) oraz Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2023 r., poz. 1724).
Na podstawie danych zawartych w załączonej do wniosku Karcie Informacyjnej Przedsięwzięcia, planowana inwestycja przewidziana do realizacji na części działki o numerze ew. 606/1 (obręb: 0001 Ciechanowice, gmina Marciszów) polegać ma na budowie zespołu instalacji fotowoltaicznej o powierzchni wyznaczonej po obrysie zewnętrznych skrajnych modułów paneli do 0,49 ha oraz o mocy ok. 999,9 kWp składającego się z modułów PV umieszczonych na stołach, inwerterów, stacji trafo, ogrodzenia, skąd kablem ma zostać odprowadzona energia do GPZ, a także magazynu energii o powierzchni do 0,4 ha. Moc falownika i ich ilość – w zależności od mocy minimalnej – inwertery umieszczone na konstrukcji stalowej ocynkowanej kotwionej w gruncie w ilości ok. 400 sztuk, o mocy minimalnej ok. 60 kW. Ogrodzenie – z siatki umocowanej na słupkach, bez cokołu. Oświetlenie farmy – lampy LED wzdłuż ogrodzenia.
Teren planowanej inwestycji, tj. działka nr 606/1 (obręb: 0001 Ciechanowice, gmina Marciszów) nie jest objęty ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, natomiast położony jest w granicach Rudawskiego Parku Krajobrazowego oraz obszaru Natura 2000 Rudawy Janowickie PLH020011.
Po analizie przedłożonego wniosku tut. organ uznał, iż projektowana inwestycja nie zalicza się do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko ani do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu przywołanego wyżej rozporządzenia, ponieważ zgodnie z § 3 ust. 1 pkt. 54a do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko zalicza się „zabudowę systemami fotowoltaicznymi
o powierzchni wyznaczanej po obrysie zewnętrznych skrajnych modułów paneli nie mniejszej niż:
- a) 0,5 ha na obszarach objętych formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1–5, 8 i 9 ustawy
z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, lub w otulinach form ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust.
1 pkt 1–3 tej ustawy, - b) 2 ha na obszarach innych niż wymienione w lit. a
– z wyłączeniem zabudowy systemami fotowoltaicznymi lokalizowanej na dachach i elewacjach obiektów budowlanych”.
W świetle powyższego należy wskazać, że planowane przedsięwzięcie zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r., poz. 1839 ze zm.) nie osiąga progów kwalifikacyjnych i tym samym nie wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Mając powyższe na uwadze, orzekam jak w sentencji.
POUCZENIE
Od niniejszej decyzji przysługuje stronom prawo wniesienia odwołania za pośrednictwem organu wydającego decyzję do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze, w terminie 14 dni od daty doręczenia.
Zgodnie z art. 127a. § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960, r. Kodeks postępowania administracyjnego, przed upływem terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.
Otrzymują:
- Wnioskodawca
- a/a
Decyzję umieszczono:
- Tablica informacyjna Urzędu Gminy Marciszów
- Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy Marciszów