UCHWAŁA Nr XVII/114/2020 RADY GMINY MARCISZÓW z dnia 29 maja 2020 r. zmieniająca uchwałę w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospo
UCHWAŁA Nr XVII/114/2020
RADY GMINY MARCISZÓW
z dnia 29 maja 2020 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 40 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r. poz. 713 oraz art. 6r ust. 3, 3a, 3b, 3c i 3d ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity: Dz. U. z 2019 r. poz. 2010, ze zmianami), po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kamiennej Górze – Rada Gminy Marciszów, uchwala, co następuje:
§1.
W uchwale nr XVI/100/2020 Rady Gminy Marciszów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, wprowadza się następujące zmiany:
1.§ 3 ust.1 pkt.1 otrzymuje brzmienie:
„1) niesegregowanych, zmieszanych odpadów komunalnych (pozostałości po segregacji) dla nieruchomości:
- w zabudowie jednorodzinnej, nie rzadziej niż jeden raz na dwa tygodnie,
- w zabudowie wielorodzinnej, nie rzadziej niż jeden raz na tydzień w okresie od 1 kwietnia do 31 października i nie rzadziej niż jeden raz na dwa tygodnie w okresie od 1 listopada do 31 marca.”
2.Zmienia się Regulamin korzystania z Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych dla Gminy Marciszów, stanowiący załącznik do uchwały nr XVI/100/2020 Rady Gminy Marciszów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów.
§ 2.
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Marciszów.
§ 3.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Wójt Gminy Marciszów
Wiesław Cepielik
Uzasadnienie
W dniu 19 lipca 2019 roku Sejm Rzeczpospolitej uchwalił nowelizację ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 2010, z późn.zm.). W związku z zaistniałymi zmianami niezbędne jest dostosowanie uchwały w sprawie „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Marciszów ” do zapisów ustawowych. Rada gminy jest obowiązana dostosować regulamin do przepisów wydanych na podstawie przepisów wykonawczych w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie tych przepisów.
Załącznik do uchwały nr XVI/100/2020
Rady Gminy Marciszów z dnia 10.04.2020r.
REGULAMIN
KORZYSTANIA Z PUNKTU SELEKTYWNEGO ZBIERANIA
ODPADÓW KOMUNALNYCH DLA GMINY MARCISZÓW
Ilekroć w regulaminie jest mowa o PSZOK rozumie się przez to Gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który przyjmuje odpady komunalne oraz inne odpady z gospodarstw domowych z przeznaczeniem ich unieszkodliwiania lub odzysku. Dla obsługi mieszkańców z obszaru Gminy Marciszów utworzono PSZOK na terenie byłego wysypiska śmieci w Ciechanowicach.
1. Zasady ogólne funkcjonowania PSZOK:
1.1. Właścicielem i zarządcą Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych jest Gmina Marciszów.
1.2. PSZOK jest czynny i przyjmuje odpady:
a) w okresie zimowym (od października do marca):
- w każdą sobotę miesiąca w godzinach od 8.00 do 14.00
b) w okresie letnim (od kwietnia do września):
- w każdą sobotę miesiąca w godzinach od 10.00 do 18.00
c) w dni ustawowo wolne od pracy PSZOK jest zamknięty.
1.3. PSZOK przyjmuje odpady tylko od właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Marciszów
po okazaniu dowodu potwierdzenia wniesienia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za poprzedni okres rozliczeniowy.
1.4. Odpady dostarczone do PSZOK przyjmowane są nieodpłatnie.
1.5. Prowadzona będzie miesięczna ewidencja ilościowa przyjętych odpadów.
1.6. Przyjęcia i ewidencji odpadów w PSZOK dokonuje uprawniony pracownik Urzędu Gminy.
1.7. Przyjęcia dokonuje się po sprawdzeniu zawartości dostarczonych odpadów, ich zgodności z wykazem przyjmowanych aktualnie odpadów, ich czystości, składu, zabezpieczenia itp.
1.8.Pracownik PSZOK może odmówić przyjęcia odpadów niezidentyfikowanych, niewiadomego pochodzenia o niewiadomym składzie lub nie dających się jednoznacznie zidentyfikować.
1.9. Korzystający z PSZOK zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania Regulaminu i poleceń pracownika punktu.
1.10. Właściciele nieruchomości, samodzielnie i na własny koszt, dostarczają do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów odpady komunalne zebrane w sposób selektywny.
2. Zasady szczegółowe:
2.1. Odpady dostarczone do PSZOK muszą być posegregowane.
2.2. Osoba dostarczająca odpady do PSZOK zobowiązana jest umieścić odpady we wskazanych przez pracownika PSZOK odpowiednich pojemnikach lub kontenerach.
2.3. Dostarczone odpady nie mogą być zmieszane i zanieczyszczone innymi odpadami.
2.4. Do PSZOK przyjmowane są odpady:
a) papier i tektura oraz opakowania z papieru i tektury,
b) tworzywa sztuczne i opakowania z tworzyw sztucznych,
c) metale, w tym opakowania z metali,
d) odpady opakowaniowe wielomateriałowe,
e) szkło i opakowania ze szkła,
f) odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów,
g) odpady niebezpieczne,
h) przeterminowane leki i chemikalia, odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych, powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki,
j) zużyte baterie i akumulatory,
k) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
l) meble i inne odpady wielkogabarytowe,
m) zużyte opony
n) odpady budowlane i rozbiórkowe – w ilości 1m³/rok na jedno gospodarstwo domowe,
o) odzież i tekstylia.
2.5. Do PSZOK nie będą przyjmowane następujące rodzaje odpadów:
a. odpady zawierające azbest,
b. zmieszane odpady komunalne,
2.6. W przypadku nie przyjęcia odpadów przez PSZOK dostarczający odpady zobowiązany jest do natychmiastowego zabrania odpadów na swój koszt.
3. Postanowienia końcowe:
3.1. Wszelkie informacje dotyczące PSZOK oraz zasad przekazywania odpadów można uzyskać w Urzędzie Gminy w Marciszowie pokój nr 12 lub pod numerami telefonu
75 7410208, 75 7410294.
3.2. Skargi i wnioski dotyczące funkcjonowania PSZOK przyjmowane są w Referacie Gospodarki Komunalnej I Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Marciszowie pokój nr 12, w godzinach pracy urzędu
3.3. Regulamin korzystania z Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych jest dostępny na stronie internetowej gminy www.bip.marciszow.pl w zakładce Ochrona Środowiska.